Diety to źródło energii dla ciała i duszy.

Dieta

Na witalny umysł przy komputerze

  1. Dieta dla umysłu
  2. Dla umysłu witalnego
  3. Dla umysłu łagodnego
  4. Przepisy kulinarne


1.Pracując przy komputerze spędzamy przy nim minimum kilka godzin. Jednak często również po pracy zasiadamy na wygodnej kanapie z laptopem.

Często zaabsorbowani treściami z naszego peceta nie przykładamy wagi co jemy bombardując się słodyczowymi przekąskami jak batoniki, ciastka czy innymi jak chipsy.
Jeżeli do niezdrowych nawyków żywieniowych dołożymy stresy życia codziennego i stres związany z pracą mamy gotowy przepis na rozdrżnienie, rozkojarzenie oraz ogólnego "niechcieja".

Jak zatem się odżywiać gdy naszą główną aktywnością jest aktywność umysłowa, szczególnie przy komputerze, a chcemy być efektywnie skoncentrowani, dobrze zapamiętywać oraz mieć dobry nastrój?
Na pewno właściwie skomponowana dieta może być w tym bardzo pomocna.

Przy dużej ilości pracy przy komputerze odpowiednia dieta jest bardzo ważna.
2. Osoby, które spędzają większość czasu przy komputerze powinny przede wszystkim postawić na regularność posiłków.

Dlaczego częste i regularne posiłki są ważne?

Uczucie zmęczenia często bywa spowodowane spadkiem stężenia glukozy we krwi. A glukozę dostarczamy przez pożywienie. Dlatego tak ważne są regularne posiłki by w ten sposób uzupełniać zapasy.
Wtedy organizm jest lepiej dożywiony i ma więcej energii ponieważ składniki pokarmowe są łatwiej przyswajane oraz lepiej wykorzystywane, kiedy dostarczamy je organizmowi systematycznie w mniejszych porcjach. A organizm nie bojąc się o długotrwały brak dostarczanego pokarmu (kiedy go głodzimy przez wiele godzin nie dostarczając posiłków), nie musi troszczyć się o odkładanie energii na zapasy na wypadek głodu tylko może całą energię z pożywienia spożytkować na bieżące zadania jakie mamy do wykonania.

Zatem dzień zacznijmy od dobrego śniadania, za 2-3 godziny zjedzmy drugie śniadanie i w podobnym odstępie czasu obiad i potem kolację.

Przy dużej ilości pracy przy komputerze odpowiednia dieta jest bardzo ważna.
3. Warto wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, bo wtedy organizm będzie miał stale energię na wyrównanym poziomie energetycznym.

Po każdym posiłku w organizmie wzrasta poziom cukru. Istotne jest, aby poziom cukru nie spadł ani też nie przekroczył wartości granicznych. Kiedy ilość cukru we krwi staje się zbyt wysoka, organizm zaczyna wydzielać insulinę. A ta nadwyżkę cukru, co powoduje zmęczenie, znużenie, senność a w dalszym efekcie odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważne jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym i węglowodanów złożonych.

Niski indeks glikemiczny sprawia stopniowe uwalnianie się glukozy do krwi, i utrzymuje poziom energii w organiźmie na stałym poziomie. Produkty z niskim indeksem glikemicznym to np produkty pełnoziarniste, zielone warzywa, chleb orkiszowy, warzywa strączkowe jak fasola, groch, soczewica, owoce czy gorzka czekolada.

Wysoki indeks glikemiczny mają słodycze; batoniki, ciastka, ciasta, cukierki i generalnie produkty mające w składzie biały cukier a także jasne pieczywo.

Przy dużej ilości pracy przy komputerze odpowiednia dieta jest bardzo ważna.
4.Nasz mózg potrzebuje glukozy non stop do sprawnego funkcjonowania, dlatego warto mu ją regularnie dostarczać w możliwie jak najzdrowszej formie.

Dobrym źródłem glukozy są produkty bogate w węglowodany złożone, z których glukoza będzie stopniowo uwalniana w procesie trawienia czyli energia będzie utrzymywała się na stałym poziomie a nie powodowała skoków i potem spadków, objawiających się zmęczeniem, znużeniem i sennością, co ma miejsce po zjedzeniu słodyczy typu ciastka, intensywnie słodkie czekolady, batoniki itp.

Najlepszym źródłem węglowodanów złożonych (tych korzystnych dla samopoczucia) są produkty pełnoziarniste typu razowe pieczywo, orzechy, makaron razowy, ziemniaki, warzywa strączkowe jak groch, fasola, bób, soczewica, a także ziemniaki, ryż brązowy, kasze czy muesli.

Przy dużej ilości pracy przy komputerze odpowiednia dieta jest bardzo ważna.
5. Woda świetnie wspomaga witalność umysłową.

Kiedy pijemy mało zmniejsza się objętość krwi, zmniejsza się również ciśnienie krwi a co za tym idzie maleje zdolność koncentracji. Czujemy wtedy jak ogarnia nas znużenie i może nawet senność. Aby temu zapobiec warto mieć zawsze przy sobie butelkę wody mineralnej i systematycznie popijać ją małymi łyczkami. Wtedy w niedługim czasie możemy odczuć wzrost energii i pełnię motywacji do działania.

6. Przekąski

Najlepsze są przekąski, które nie tylko zaspokojają ochotę na słodkie, ale także dają zdrową energię organizmowi. Są to:

Świeże owoce.
Zawierają niemal wszystkie witaminy dlatego warto urozmaicać aktywność umysłową poprzez różne owoce; cytrusowe (grapefruty, pomarańcze, mandarynki), intensywnie słodkie (banany, gruszki), leśne (porzeczki, borówki, maliny) oraz wszystkie inne które najbardziej lubimy.

Orzechy laskowe.
Są niezwykle zdrowe, ale jednocześnie bardzo kaloryczne, dlatego warto zachować umiar w ich spożyciu.
Orzechy laskowe zawierają przede wszystkim:
* nienasycone kwasy tłuszczowe (wpływają na większą sprawność umysłową i odporność na stres, ułatwiają naukę),
* witaminy z grupy B (pomagają w lepszym zapamiętywaniu, polepszają koncentrację),
* fosfor (odpowiada za prawidlową pracę układu nerwowego i przewodzenie bodźców nerwowych oraz usprawnia gospodarkę energetyczną oraganizmu),
* magnez (koi nerwy, wzmacnia układ nerwowy, uspakaja i odpręża).

Orzechy laskowe są świetnym uzupełnieniem "spalonych" stresem, wysiłkiem umysłowym i pozbawionych przez picie kawy minerałów.

Przy dużej ilości pracy przy komputerze odpowiednia dieta jest bardzo ważna.

Suszone owoce:
Śliwki, jabłka, morele, figi, daktyle, rodzynki, banany, ananasy.
Są bowiem źródłem energii, przez zawarty w sobie naturalny cukier. Zawierają one także całe spoektrum korzystnych dla umysłu minerałów (potas, magnez, żelazo czy witaminy z grupy B).

Pestki dyni i słonecznika.
Są one polecane osobom zestresowanym, zawierają one bowiem magnez, który stabilizuje układ nerwowy i ułatwia koncentrację.

Wafle ryżowe.
Warto wybierać te z jak największą ilością ryżu brązowego i bez innych dodatków. Zasycają nas łatwo i są smaczną przekąską a dodatkowo zawierają magnez kojąco wpływający na układ nerwowy.