Diety to źródło energii dla ciała i duszy.

Dieta

Na dobry humor

  1. Dieta dla umysłu
  2. Dla umysłu witalnego
  3. Dla umysłu łagodnego
  4. Przepisy kulinarne


1.Na całym świecie w różnych labolatoriach prowadzone są badania nad wpływem substancji, które występują w pożywieniu a funkcjonowaniem naszego organizmu, w tym także nastroju, który wywołują.
Dbaj o zdrowe odżywianie
2.Węglowodany złożone wpływają na poziom serotoniny - hormonu szczęścia.

Otóż badania naukowców potwierdzają, że mózg człowieka funkcjonuje prawidłowo po dostarczeniu mu właściwej dawki glukozy. Dobrze odżywiony działa sprawnie, m.in. produkuje odpowiednie ilości serotoniny - hormonu szczęścia (należącej do endorfin), jak i równocześnie neuroprzekaźnika, który znajduje się w każdej komórce układu nerwowego.

To właśnie serotonina odpowiada za nasz dobry nastrój, wytrzymałość na ból i apetyt. Niska zawartość serotoniny we krwi może powodować rozdrażnienie, zmęczenie czy zły humor. Oznacza to, że umysł jest niedożywiony, a w konsekwencji wytwarza zbyt mało serotoniny. Dlatego tak istotne jest systematyczne dożywianie mózgu.

Dbaj o zdrowe odżywianie

Jak to zrobić?

Należy włączyć do diety przede wszystkim produkty zawierające substancje odżywcze, które nasz organizm w procesie przemiany materii zamieni na glukozę, czyli pokarm dla naszego mózgu. Najkorzystniejsze są węglowodany złożone. Podczas trawienia ulegają one powolnemu rozpadowi, dlatego stężenie glukozy we krwi wzrasta stopniowo i utrzymuje się na jednakowym poziomie. Dzięki temu mózg ma stały dopływ pożywienia.

Najlepsze źródła węglowodanów złożonych to:
Warzywa: brokuły, kalafior, szpinak, bakłażany, ziemniaki, kukurydza, marchew, cebula, sałata, seler, ogórki, kapusta, szparagi.
Ziarna: pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż, kasze, makarony razowe.
Rośliny strączkowe: groch, fasola, soczewica, soja.
Owoce: morele, pomarańcze, śliwki, gruszki, grejpfruty.

Dbaj o zdrowe odżywianie
3. Tryptofan produkuje naturalne "hormony szczęścia" wpływając na dobry nastrój.

Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym do produkcji serotoniny w mózgu, zwanego "hormonem szczęścia".

Tryptofan występuje w: mleku, białym serze, produktach sojowych, mięsie (zwłaszcza drobiowym i wieprzowym), rybach (dorszu, łososiu, okoniu), bananach, ziarnach słonecznika i sezamu.

Dbaj o zdrowe odżywianie
4. Witamina B6 pomaga organizmowi wytwarzać naturalne "leki" antydepresyjne.

Tymi "lekami" antydepresyjnymi są między innymi dopamina oraz norepinefryna.

Witamina B6 działa przeciwdepresyjnie, poprawia koncentrację, sprzyja dobremu nastrojowi i reguluje równowagę hormonalną.
Znajduje się w kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, drożdżach, kapuście, kalafiorach, ziemniakach.