Diety to źródło energii dla ciała i duszy.

Dieta

Na bystry umysł i dobrą pamięć

  1. Dieta dla umysłu
  2. Dla umysłu witalnego
  3. Dla umysłu łagodnego
  4. Przepisy kulinarne


1. Na bystry umysł i dobrą pamięć dietetycy zgodnie zalecają posiłki składające się z 3 grup pokarmów:

Węglowodany.
Najlepiej złożone (kasze, pełnoziarniste pieczywo, ryż ciemny, płatki owsiane). Zapewniają one stały poziom cukru we krwi a zatem stały poziom energii. Dzięki temu nie grozi nam nagły spadek formy. Artykuły spożywcze z pełnego ziarna są również świetnym źródłem tiaminy, która wzmacnia pamięć.

Warzywa są bogate w witaminy

Białka.
Mięso, mleko, jajka, sery, które dają naturalną, długotrwałą energię, łagodzą skutki zmęczenia i wzmacniają pracę mózgu. Wołowina i wieprzowina zawierają magnez który uspokaja.
Jajka są bogatym źródłem lecytyny (na dobrą pamięć) i witaminy B12 (na poprawę koncentracji i pamięci). Żółtka dostarczają cholinę, która pełni ważną rolę w budowie komórek mózgu i poprawia pamięć. Jedzenie nadmiernej ilości jajek rzeczywiście może odbić się niekorzystnie na zdrowiu (zawierają cholesterol), jednak spożywanie średnio jednego dziennie nie tylko nie zaszkodzi, ale będzie miało zbawienny wpływ na Twój mózg.

Owoce i warzywa.
Najlepszy wpływ na funkcjonowanie umysłu mają banany, owoce jagodowe, gruszki oraz kapusta i szpinak.
Banany powinny znaleźć się w menu uczących się, bo korzystnie wpływają na pracę mózgu, dostarczają energii i poprawiają pamięć. Zawierają także magnez, który wpływa na poprawę koncentracji, pamięci i dobry nastrój.
Owoce jagodowe, np borówki usprawniają procesy uczenia się. Fisteina i flawonoidy zawarte w owocach jagodowych poprawiają pamięć i koncentrację, jak również zwiększają prędkość kojarzenia faktów.
Gruszki są źródłem wielu cennych mineralów - magnezu (wspomaga pamięć i koncentrację), wapnia (usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego) i żelaza (niweluje zmęczenie i poprawia pamięć).
Z warzyw warto wybierać kapustę i szpinak gdyż wspomagają one przyswajanie, przetwarzanie i przypomninanie informacji.

2. Najlepsze przekąski.

Jeśli uczysz się w nocy staraj się jeść lekkie przekąski, które dają energię długotrwale i utrzymują ją na stałym poziomie w przeciwieństwie do tłustych potraw i słodyczy, które powodują nagły wzrost energii a potem drastyczny jej spadek przez co czujemy się senni.
Dla dobrej kondycji umysłowej zalecane są następujące przekąski:

Orzechy pozytywnie wpływają na nasz umysł

Orzechy i migdały.
Orzechy ziemne, włoskie, laskowe - to świetna przekąska kiedy tracisz energię, są one bowiem źródłem potasu (wspomaga pamięć i koncentrację), witaminy E (dodaje witalności, energii, chęci do życia), witaminy C (pobudza kreatywność neuronów, ułatwia tworzenie engramów - śladów pamięciowych, ułatwia uczenie się i odtwarzanie informacji, wzmacnia koncentrację). Migdały zawierają melatoninę i serotoninę pozytywnie wpływające na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, stan odprężenia i dobry nastrój.

Suszone śliwki i morele.
Suszone śliwki zawierają witaminę A (dobrze wpływa na wzrok), witaminę C (ułatwia naukę i zapamiętywanie), witaminę E (dodaje energii), witaminy z grupy B (poprawiają koncentrację i pamięć) oraz potas (wpływa na dobry nastój), magnez (ma wpływ na sprawność pracy mózgu) i mangan (odzywia nerwy i mózg).
Suszone morele zawierają witaminy z grupy B (wpływają pozytywnie na koncentrację i pamięć), witaminę C (odpowiada za dobrą pamięć), witaminę E (dodaje witalności), fosfor (wspaniale wpływa na radość z życia, optymizm i błyskotliwość), magnez i potas (sprzyja dobremu nastrojowi) a także selen (polepsza koncentrację i ostrość widzenia) oraz wapń (wpływa na stan odprężenia).

Pestki dyni i słonecznika.
Pestki dyni bogate są w witaminy z grupy B (wpływają na dobrą pracę umysłu), witaminę C (usprawnia procesy zapamiętywania), wapń (wpływa odprężająco), fosfor (oddziaływuje na bystrość umysłu), magnez (wprawia nas w dobry nastrój).
Pestki słonecznika zawierają kwasy tłuszczowe omega, których mózg potrzebuje by być zdrowym oraz cynk (sprzymierzeniec w walce ze stresem) i potas (wpływa na dobry nastrój).

3. Ryby.

Chcesz odżywić mózg - jedz więcej ryb.
Makrela, łosoś i śledź są świetnym źródłem białka, zawierają duże ilości bardzo cennych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Jedz rybę minimum dwa razy w tygodniu.

Ryby zawierają zdrowe kwasy omega 3
4. Napoje.

Soki warzywne i woda.
Oczywiście najbardziej zalecane są: woda, soki ze świeżo wyciskanych owoców i soki warzywne. A wody należy wypijać minimum 1,5 litra dziennie.

Zielona herbata.
Spróbuj zamiast porannej kawy pić zielonę herbatę. W tej herbacie są zawarte katechiny, które niezwykle korzystnie wpływają na intelekt. Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać zmęczenie i generalnego "niechcieja" mogło to być spowodowane właśnie brakiem katechin w Twoim mózgu. Substancje te pomagają zachować świeży umysł, nie tylko usprawniając jego działanie ale również umożliwiając odprężenie, które jest kluczowe dla uniknięcia psychicznego wyczerpania. Rozpoczęcie dnia od filiżanki zielonej herbaty to świetny pomysł, jeśli już od rana chcesz być w doskonałej formie umysłowej.

Zielona herbata oczyszcza organizm z toksyn.

Yerba mate.

Wśród studentów na wspomaganie sie podczas sesji, jest popularna Yerba mate. Jest ona napojem pochodzącym z ameryki południowej. Jej częste picie to domena szczególnie mieszkańców Argentyny, Urugwaju czy Brazylii. Mate pomaga w koncentracji uwagi, dodaje energii i zwiększa wydolność umysłu a ponadto jest bogata w witaminy i składniki odżywcze.