Diety to źródło energii dla ciała i duszy.

Dieta

Dla umysłu

  1. Dieta dla umysłu
  2. Dla umysłu witalnego
  3. Dla umysłu łagodnego
  4. Przepisy kulinarne


1. Czy dieta ma wpływ na funkcjonowanie umysłu?

​Tak.​
Już ponad 40 lat temu przez naukowców została udowodniona zależność między sprawnością intelektualną a dietą.
To pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu. Stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji zwanych neuroprzekaźnikami. Zwłaszcza neuroprzekaźniki odgrywają znaczącą rolę w procesach zapamiętywania i przypominania. Są to substancje chemiczne potrzebne do przesyłania sygnałów między komórkami nerwowymi - neuronami. Bez tych impulsów niemożliwe byłoby myślenie, kojarzenie, przyswajanie wiedzy.

Pamiętaj aby zdrowo odżywiać umysł

Każdego dnia mózg wykorzystuje 20% tlenu, który wdych​amy​ i 20% składników odżywczych, które mu dostarcza​my.​ Zatem istotne dla umysłu jest to, co jemy. Bez odpowiedniego paliwa – diety dla mózgu, neurony będą słabo przewodziły impulsy nerwowe, spowolnione będzie wydzielanie neuroprzekaźników, a szybkość uczenia się spadnie ze względu na braki odpowiednich aminokwasów.

2. Skąd czerpać energię dla umysłu​?​

Odpowiedzią jest - ze zbilansowanej diety zawierającej węglowodany złożone, wodę, kwasy omega 3 i 6, owoce, warzywa i proteiny.

Węglowodany.
Nasz mózg do prawidłowego działania potrzebuje energii i czerpie ją głównie z cukrów oraz tlenu​. Jednak najlepsze efekty daje nieprzerwany strumień węglowodanów złożonych (produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce) z których poziom glukozy uwalnia się długo i na stałym poziomie, a nie poprzez zaaplikowanie cukrowej bomby typu słodycze czy słodkie napoje. Po takim bombardowaniu następuje gwałtowne wahanie i spadek poziomu cukru we krwi, co daje uczucie zmęczenia, brak koncentracji i obniżenie zdolności poznawczych, co oznacza, że uczy​my się wolniej i pamiętamy​ mniej. Chcąc​ uczyć się szybciej i pamiętać więcej ​należy​ je​ść ​częściej (5 mniejszych posiłków pozwoli łatwiej utrzymać stały poziom cukru we krwi niż 3 duże), oraz dostarczać zdrowe i możliwie jak najmniej przetworzone pokarmy organizmowi.

Pamiętaj aby zdrowo odżywiać umysł

Woda to podstawa.​
A dlaczego?​ 82% Twojego mózgu to woda i to od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, czyli szybkość i jakość Twojego myślenia. Pi​cie​ niegazowanej ​wody​ codziennie małymi porcjami, najlepiej ciepłej​ działa oczyszczająco na jelita, ​przyjemniej ją wypić i nie wychładza organizmu. Potrzebuje​my​ dziennie tyle wody, ile nasza​ waga podzielona przez 11. W ten sposób można ustalić​ dzienną ilość szklanek wody zalecanych do spożycia.

​Kwasy tłuszczowe.
W skład nienasyconych kwasów tłuszczowych wchodzą dwa ważne kwasy Omega-3 i Omega-6. Możesz je znaleźć w oleju rybnym lub w oleju z lnu, a także w pestkach słonecznika, dyni czy w orzechach włoskich. Po dostarczeniu ich organizmowi nasz mózg jest nam naprawdę wdzięczny, zapamiętując szybciej i na dłużej. W czasie wiosny i jesieni warto przyjmować olej rybny, aby wzmocnić odporność i pomóc mózgowi funkcjonować lepiej. Aplikując sobie codziennie rano kapsułkę​ z olejem z rekina lub dorsza, poczujemy się​, że zdrowie to nasz naturalny stan.